Društvene su mreže prozor u svijet. Još u prošlom stoljeću, bilo je jako teško uspjeti i probiti se kao umjetnik, između ostalog, bilo je teško biti prepoznat i svojom umjetnosti doprijeti do široke publike. Bilo je potrebno kretati se u umjetničkim krugovima, iznajmljivati galerije ili prostore, možda i svoju umjetnost predstavljati na gradskim trgovima.
Društvene su mreže umjetnicima značajno olakšale taj proces te im omogućuju da se povežu s publikom i na drugom kraju svijeta, omogućuju im da budu prepoznati i viđeni, a čine im i put do dobivanja sponzora ili izdavača značajno lakšim.
Različite društvene mreže – različite vrste umjetnosti
Društvenih mreža ima mnogo, a danas su najpoznatije Facebook, Instagram, YouTube, TikTok, Twitter i Reddit. Svaka od ovih društvenih mreža ima svoju ciljanu publiku te svaka prikazuje sadržaj na svoj način. Facebook se fokusira na pisanu komunikaciju uz mogućnost objavljivanja slika i videozapisa, dok se Instagram fokusira na vizualne sadržaje. Na YouTubeu se objavljuju duži videozapisi, dok se na TikToku objavljuju nešto kraći videosadržaji. Twitter i Reddit više su fokusirani na poticanje diskusije i dijeljenje različitih mišljenja.
Svaki umjetnik, ovisno o vrsti umjetnosti kojom se bavi, može izabrati društvenu mrežu koja mu najviše odgovara i preko koje će najlakše doprijeti do ciljane publike. Slikari i kipari svoje će radove objavljivati na Instagramu, dok je za pisce prikladniji Facebook na kojem mogu objavljivati dijelove svojih radova. Glumci i plesači svoje performanse mogu objavljivati na YouTubeu, dok je za pjevače idealan TikTok. Svoj sadržaj svi umjetnici mogu dijeliti na Twitteru ili Redditu kako bi on dopro do što više ljudi.
Prednosti društvenih mreža za umjetnike
Društvene mreže omogućavaju ljudima s različitih krajeva svijeta da se povežu na osnovi nečega što im je zajedničko. Prije društvenih mreža, malo je vjerojatno da bi netko iz Australije pronašao svog najdražeg pisca u Europi, ali zahvaljujući društvenim mrežama, danas je to moguće. Osim toga, društvene mreže omogućuju umjetnicima da ih pronađu sponzori pa tako umjetnici ne moraju biti, kao što je to bio slučaj prije, među najsiromašnijima u društvu.
Neke društvene mreže omogućuju da se preko njih zarađuje neovisno o sponzorima, ukoliko umjetnik ima određen broj pratitelja i komentara i sl. Umjetnici se također preko društvenih mreža mogu povezati s drugima iz svog područja, dijeliti iskustva i savjete te dobiti podršku.
Nedostatci društvenih mreža
Društvene mreže imaju veliki broj prednosti i definitivno olakšavaju umjetnicima da postanu popularni. Ipak, one imaju i svoje negativne strane. Kada umjetnik objavi svoje umjetničko djelo na nekoj društvenoj mreži, njegova autorska prava nisu zaštićena. Dakle, ništa ne sprječava neku FB stranicu da ukrade citat nekog pisca te za to ne odgovara osim ako je netko direktno ne prijavi Facebooku. Ako se to i dogodi, jedina kazna je gašenje stranice. Isto vrijedi i za sve druge društvene mreže, kao i za sve druge vrste umjetnosti.
Također, na društvenim mrežama polako, ali sigurno dolazi do gomlanja sadržaja te ponovno postaje teško biti prepoznat. Sve je više slikara, pisaca, glumaca i plesača koji svoju umjetnost dijele na društvenim mrežama te je svakome ponaosob sve teže biti drugačiji, bolji i istaknuti se u moru sličnih.